Adaletli Paylaşım

Aslan, eşek, zürafa ve tilki ava çıkmışlar. Bir hayvan avlamışlar.

Aslana:

- "Sen paylaştır aslan kardeş" demişler.

Aslan da:

- "Olur" anlamında başını sallamış ve kaşla göz arasında avı dörde bölmüş. Diğerleri avın dörde bölündüğünü görünce çok sevinmişler ve biraz önce aslan kardeşleri hakkında besledikleri kuşkudan dolayı yüzleri kızarmış, utanmışlar.

Aslan kardeş dört parçadan birini almış:

- "Bu parça dörtte bir olarak benim payım" demiş. Herkes kafasını sallayarak onaylamış. Aslan ikinci parçayı almış... O ne? Bu parçayı da önüne koymamış mı?

- "Bu da hayvanı avlamak için en büyük çabayı ben sarfettiğim için benim" demiş. Diğerleri gönülsüzce, biraz isteksiz, başlarını sallayarak onay vermişler. Aslan kardeş üçüncü parçayı almış, "Bu da ormanlar kralı olduğum için benim" demiş. Diğerleri kerhen bunu da onaylamış ve vukuata meydan vermemek için son kalan parçayla yetinmeye karar vermişler.

Ama, olamaz! Sevgili aslan kardeşimiz dördüncü parçayı da büyük bir pişkinlikle önüne koymuş ve:

- "Bu da avı ilk defa ben görüp, size haber verdiğim için benim" demiş.

Diğerlerinin ağzını kısa bir süre bıçak açmamış. Ne diyeceklerini şaşırmışlar.

- "Bir itirazı olan var mı?" diye sormuş aslan kardeş.

Eşek:

- "Sevgili aslan kardeşimiz, ormanların kralı oluşuna, güçlü kuvvetli oluşuna bir diyeceğim yok, ama bütün ava sen el koydun. Bize hiç bir şey bırakmadın. Bunun neresi paylaşmak, bunun neresi adalet?" der demez aslan eşeğin üzerine saldırıp parçalamış ve oracıkta, anında, bir önceki av gibi paylaştırıvermiş zavallı eşeği...

Ve tekrar sormuş, "Bu paylaşıma bir itirazı olan var mı?" Kimseden çıt çıkmıyormuş. Aslan bir inilti sesi duymuş, dönüp bakmış ki tilki ağlıyor.

- "Ne oldu Tilki kardeş, bir itirazın ya da memnuniyetsizliğin mi var?" diye sormuş.

- "Hayır" demiş tilki:

- "Sevgili aziz ve muhterem aslan kardeşimiz, şimdiye kadar şahit olduğum dünyanın en adaletli paylaşımı bu. Sizi gönülden tebrik ederim. Afiyetler olsun!"

Koca aslanın da gözleri dolu dolu olmuş, ağladı ağlayacak:

- "Tilki kardeş" demiş,

- "Sen bu yüksek adalet bilgisine ne zamandan beri sahipsin?"

- "Eşeğin akıbetini gördüğümden beri aslan kardeş, eşeğin akıbetini gördüğümden beri" demiş tilki, bir yandan hüngür hüngür ağlayarak...